A jelenlévőket Beșa Adrian, a szatmári hitközség elnöke köszöntötte, majd elmondta, éppen 78 éve annak, hogy megtörtént az észak-erdélyi, ezzel együtt a szatmári zsidóság náci haláltáborokba való elhurcolása. A több mint 18 ezer Szatmár megyei zsidó közül alig 500-an tértek haza. Közülük hárman még ma is élnek, Steinberger Katalin, Décsei Miklós és Arno Blei, utóbbi a mai megemlékezésen is jelen volt.
Ezt követően átadta a szót Dr. Augusta Costiuc Radosavnak, a Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem „Dr. Moshe Carmilly” Judaisztikai és Zsidó Történelmi Intézet kutatójának, aki a holokauszt erdélyi, majd szatmári vonatkozásairól tartott előadást.
Az események kontextusba helyezését követően az előadó elmondta, körülbelül 80 évvel ezelőtt, az akkor még alig több mint 50 000 lelket számláló Szatmárnémeti lakosságának 25%-át zsidók tették ki, 1941-ben például 12 960 zsidó élt a városban. Több zsinagógájuk és imaházuk is volt, de kórházat és fürdőt is működtettek Szatmárnémetiben. 1944. április 25-én azonban kiadták a rendeletet az észak-erdélyi zsidók deportálására. Május 3-án megkezdték a gettósítást. A szatmárnémeti gettó a Kölcsey (Iuliu Maniu) utca, Károlyi köz (Kogălniceanu), József főherceg (Brâncoveanu) utca, Báthory (Martirilor deportaţi) és Kert (Golescu) utcák között volt felállítva. A gettóban három nap alatt 18 900 zsidót zsúfoltak össze, a szatmárnémetieken kívül 2200 nagykárolyit, illetve a Szatmár megyei községek zsidóságát. Szatmárnémetiből 6 szerelvény indult (átlagosan 3300 személlyel). A szerelvények május 19., 22., 26., 29., 30. és 31-én indultak, összesen 18 863 deportálttal.
Az előadás során ugyanakkor bemutatta az a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem égisze alatt működő virtuális észak-erdélyi holokauszt múzeumot is, amit IDE KATTINTVA bárki elérhet román és angol nyelven.
A történeti tájékoztatót követően Arno Blei holokauszt-túlélő szólt a jelenlévőkhöz, könnyek között emlékezve vissza a transznisztriai lágerekben, gyermekként eltöltött három évére.
A megemlékezésen jelen voltak az Mihai Eminescu Főgimnázium, a Doamna Stanca Főgimnázium, az Aurel Popp Művészeti Líceum és a Nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskola diákjai, valamint a hitközség tagjai közül is többen.